Головною потребою кожного учня мають стати праця, самостійна думка, відкриття істини…  (В.Сухомлинський)

Home » Без рубрики » ПАМ’ЯТКА ! «Грип та ГРВІ: що робити, щоб вберегтися»

ПАМ’ЯТКА ! «Грип та ГРВІ: що робити, щоб вберегтися»

2219861Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРВІ в загальній сукупності становлять понад 90%. Щороку практично кожний шостий мешканець України залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРВІ.

Щоб не захворіти на грип та ГРВІ потрібно дотримуватись заходів профілактики, котрі діляться на дві основні групи: специфічні і неспецифічні.

Перші являють собою планову вакцинацію населення. Другі – заходи, що вживаються для підвищення імунітету Поєднання специфічних заходів з неспецифічними дозволяє скоротити ризик захворювання до мінімуму.

Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу.   Вакцина  захищає  від усіх  актуальних  штамів  грипу,  є  безпечною   і ефективною.

На підставі узагальнених результатів вивчення циркулюючих штамів вірусів грипу  ВООЗ рекомендувала для виробників імунобіологічних препаратів включити до складу грипозних вакцин наступні штами вірусів, що ймовірно будуть циркулювати у Північній півкулі в епідсезоні 2016-2017 рр., в тому числі і на території України.

-А/ Каліфорнія /7/2009(Н1N1)pmd09-подібний вірус,

-А/Hong Rong / 4801/2014 (H3N2)- подібний вірус,

- вірус B/Brisbone /60/2008

Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а навпаки-посилює здатність організму протистояти грипу.

Усі засоби специфічної профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку. До груп ризику входять:

- діти до 5 років (особливо – діти до 2 років);

- вагітні жінки;

- люди віком від 65 років;

- люди з надмірною вагою;

- хворі на діабет;

- хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;

- хворі на хронічні захворювання легенів;

- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями.

Крім того, існують професійні групи ризику. У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми. Це:

- медичні працівники,

- вчителі й вихователі,

- продавці,

- водії громадського транспорту,

- усі, хто працює в багатолюдних місцях.

Щеплення проти грипу не відносяться до обов’язкових, які фінансуються державою, а до рекомендованих – вакцину необхідно купити самим, або за інші кошти (наприклад, підприємств, установ і ін.). Зрозуміло, що не кожній людині по кишені придбати недешеву вакцину.

Тому  варто знати і дотримуватись найголовніших неспецифічних заходів профілактики, які захистять від грипу.

1. Під час високого ризику захворювання на ГРВЗ не відвідуйте місця, де можливе велике скупчення людей.
  2. При можливості зведіть до мінімуму поїздки у громадському транспорті.
  3. Остерігайтеся близького контакту з людьми, які мають симптоми грипу або інших ГРВЗ.
  4. Часто мийте руки з милом. Якщо немає такої можливості, обробляйте їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.
  5. Не торкайтесь слизових оболонок очей, носа, рота немитими руками.
  6. При чханні та кашлі прикривайте рот одноразовою хустинкою.
  7. Часто провітрюйте приміщення вдома та на роботі.
  8. Уникайте поцілунків, обіймів, рукостискань тощо.
  9. Не допускайте переохолодження або перегрівання організму.
  10.  Змащуйте слизові оболонки носа оксоліновою маззю.
  11.  Проводьте щоденне вологе прибирання кімнат.
  12. Організовуйте собі повноцінне, вітамінізоване харчування з достатньою кількістю природних джерел вітаміну С (свіжі овочі та фрукти) та фітонцидів (часник, цибуля, імбир тощо).
  13.  При погіршенні самопочуття залишайтеся вдома, не займайтеся самолікуванням — викличте лікаря для обстеження та призначення ефективного лікування.
  14. При появі ускладнень захворювання на грип – не зволікайте. Організуйте госпіталізацію з метою отримання кваліфікованої допомоги медиків.

Пам’ятайте, що здоров’я у Ваших руках!